Denna 20"-fälg är ett utmärkt alternativ i 4600 kronorsklassen. Fälgen heter Havanna Dark och den tillverkas av AEZ. De flesta fälgar säljs med olika bredd. Denna modell av AEZ Havanna Dark har en bredd på 9". Denna fälg behöver en cirkeldiameter på 112 mm. Du fäster fälgen med 5 bultar. Oftast specificeras detta som en bultcirkel på 5/112.
Man kan lätt glömma bort att kolla vilket inpressningsdjup (ET) fälgen kan ha för att den ska passa. ET för denna fälg är 57 mm. Centrumhålet är 66.6 mm stort. Havanna Dark 20" är en snygg fälg för 4598 kronor som du köper från BytHjul.
| Butik | Pris | Länk |
|---|---|---|
| 4 598 kr | Besök BytHjul |
| Märke | AEZ |
|---|---|
| Modell | Havanna Dark |
| Diameter | 20" |
| Fälgbredd | 9" |
| Antal bultar | 5 |
| Cirkeldiameter | 112 |
| Bultcirkel | 5/112 |
| Inpressningsdjup (ET) | 57 mm |
| Navhål | 66.6 mm |
20"-fälg av modellen Seattle Dark från AEZ. Denna fälg har en bultcirkel som är 5/112 och ett ET-mått på 57 mm.
En 9" bred fälg med ett inpressningsdjup på 57 mm. AEZ Seattle Dark är 20" och har en bultcirkel på 5/130.
Seattle Shine från AEZ. Med en bredd på 9" och ett inpressningsdjup på 57 mm passar denna 20"-fälg till bilar med bultcirkel 5/112.
20"-fälg av modellen Seattle Shine från AEZ. Denna fälg har en bultcirkel som är 5/130 och ett ET-mått på 57 mm.