Denna 16"-fälg är ett utmärkt alternativ i 1800 kronorsklassen. Fälgen heter Singa Black och den tillverkas av Alutec. De flesta fälgar säljs med olika bredd. Denna modell av Alutec Singa Black har en bredd på 6". Med en cirkeldiameter på 100 mm och hål för 4 bultar så går denna fälg att fästa på bilar med bultcirkel 4/100.
Fälgen har ett ET-mått (inpressningsdjup) som är 43 mm. Denna fälg har ett navhål som är 54.1 mm stort. Navhål kallas ibland även centrumhål. En uppsättning Alutec Singa Black kan bli din för endast 1800 kronor per fälg om du köper hos BytHjul.
| Butik | Pris | Länk |
|---|---|---|
| 1 800 kr | Besök BytHjul |
| Märke | Alutec |
|---|---|
| Modell | Singa Black |
| Diameter | 16" |
| Fälgbredd | 6" |
| Antal bultar | 4 |
| Cirkeldiameter | 100 |
| Bultcirkel | 4/100 |
| Inpressningsdjup (ET) | 43 mm |
| Navhål | 54.1 mm |
Denna 15"-fälg från Alutec har en bultcirkel som är 4/100 och ett inpressningsdjup på 47 mm. Modellen heter Singa Black.
En 6" bred fälg med ett inpressningsdjup på 38 mm. Alutec Singa Black är 15" och har en bultcirkel på 5/100.
Alutec Singa Black, 16"-fälg, 6.5" bredd, 5/105 bultcirkel och ET på 41 mm.
En 5.5" bred fälg med ett inpressningsdjup på 43 mm. Alutec Grip Grafit är 14" och har en bultcirkel på 4/100.