Denna 18"-fälg är ett utmärkt alternativ i 4000 kronorsklassen. Fälgen heter SX Brilliant silver och den tillverkas av BBS. De flesta fälgar säljs med olika bredd. Denna modell av BBS SX Brilliant silver har en bredd på 8". Fälgens cirkeldiameter är 112 mm och fästs med 5 bultar. Din bils bultcirkel ska alltså vara 5/112 för att fälgen ska passa på din bil.
Man kan lätt glömma bort att kolla vilket inpressningsdjup (ET) fälgen kan ha för att den ska passa. ET för denna fälg är 44 mm. Denna fälg har ett navhål som är 57.1 mm stort. Navhål kallas ibland även centrumhål. En uppsättning BBS SX Brilliant silver kan bli din för endast 3974 kronor per fälg om du köper hos BytHjul.
| Butik | Pris | Länk |
|---|---|---|
| 3 974 kr | Besök BytHjul |
| Märke | BBS |
|---|---|
| Modell | SX Brilliant silver |
| Diameter | 18" |
| Fälgbredd | 8" |
| Antal bultar | 5 |
| Cirkeldiameter | 112 |
| Bultcirkel | 5/112 |
| Inpressningsdjup (ET) | 44 mm |
| Navhål | 57.1 mm |
SX Brilliant silver från BBS. Med en bredd på 8" och ett inpressningsdjup på 44 mm passar denna 18"-fälg till bilar med bultcirkel 5/112.
SX Brilliant silver från BBS är en fälg på 17" med en bredd på 7.5" och ET 49 mm. Bultcirkeln är 5/112.
Fälg från BBS på 18" med modellnamnet SX Brilliant silver. Bultcirkeln är 5/120, bredden 8" och ET-måttet är 30 mm.
En 8" bred fälg med ett inpressningsdjup på 40 mm. BBS SX Brilliant silver är 18" och har en bultcirkel på 5/114.3.