Detta är en Dotz-fälg av modellen Dakar. Denna variant av fälgen har en diameter på 16". Bredden på denna fälg är 7". För att fälgen ska kunna fästas ordentligt på bilen är det viktigt att bultcirkeln är korrekt. Bultcirkeln på Dotz Dakar är 6/139.7.
Fälgens ET-mått är 13 mm. Dotz Dakar har ett centrumhål (navhål) på 110 mm. Dotz Dakar är en av de mer exklusiva fälgarna i vårt utbud. Du kan enkelt och smidigt köpa Dotz Dakar från BytHjul genom länken nedan.
| Butik | Pris | Länk |
|---|---|---|
| 2 160 kr | Besök BytHjul |
| Märke | Dotz |
|---|---|
| Modell | Dakar |
| Diameter | 16" |
| Fälgbredd | 7" |
| Antal bultar | 6 |
| Cirkeldiameter | 139.7 |
| Bultcirkel | 6/139.7 |
| Inpressningsdjup (ET) | 13 mm |
| Navhål | 110 mm |
16"-fälg från Dotz av modellen 4X4 Dakar Dark. Bultcirkeln är 6/139.7, bredden 16" och ET-måttet 13 mm.
4X4 Dakar Dark från Dotz är en fälg på 15" med en bredd på 6" och ET 0 mm. Bultcirkeln är 5/139.7.
17"-fälg från Dotz av modellen 4X4 Dakar Dark. Bultcirkeln är 6/139.7, bredden 17" och ET-måttet 20 mm.
15"-fälg av modellen 4X4 Dakar Dark från Dotz. Denna fälg har en bultcirkel som är 6/139.7 och ett ET-mått på 12 mm.