Denna 17"-fälg är ett utmärkt alternativ i 2000 kronorsklassen. Fälgen heter Gina Dull Anthracite och den tillverkas av IT Wheels. Det är viktigt att fälgen har rätt bredd för att den ska passa ordentligt. IT Wheels Gina Dull Anthracite har en fälgbredd på 7.5". Fälgens cirkeldiameter är 108 mm och fästs med 5 bultar. Din bils bultcirkel ska alltså vara 5/108 för att fälgen ska passa på din bil.
Man kan lätt glömma bort att kolla vilket inpressningsdjup (ET) fälgen kan ha för att den ska passa. ET för denna fälg är 42 mm. Denna modell av fälgen har ett centrumhål (navhål) som är 65.1 mm stort. Denna fälg säljs av BytHjul via deras webbshop för 1980 kronor per fälg.
| Butik | Pris | Länk |
|---|---|---|
| 1 980 kr | Besök BytHjul |
| Märke | IT Wheels |
|---|---|
| Modell | Gina Dull Anthracite |
| Diameter | 17" |
| Fälgbredd | 7.5" |
| Antal bultar | 5 |
| Cirkeldiameter | 108 |
| Bultcirkel | 5/108 |
| Inpressningsdjup (ET) | 42 mm |
| Navhål | 65.1 mm |
En 8" bred fälg med ett inpressningsdjup på 45 mm. IT Wheels Gina Dull Anthracite är 18" och har en bultcirkel på 5/108.
En 7.5" bred fälg med ett inpressningsdjup på 50 mm. IT Wheels Gina Dull Anthracite är 17" och har en bultcirkel på 5/108.
Gina Dull Anthracite 17" från IT Wheels med 7.5" bredd och ET på 50 mm. Fälgens bultcirkel är 5/114.
Gina Dull Anthracite från IT Wheels är en fälg på 17" med en bredd på 7.5" och ET 38 mm. Bultcirkeln är 5/114.