OZ har många snygga fälgar i sitt utbud och Ultraleggera HLT Red 19" är inget undantag. Det är viktigt att fälgen har rätt bredd för att den ska passa ordentligt. OZ Ultraleggera HLT Red har en fälgbredd på 8.5". Fälgen har en bultcirkel som är 5/130, vilket betyder att den har 5 bultar och en cirkeldiameter på 130 mm.
Man kan lätt glömma bort att kolla vilket inpressningsdjup (ET) fälgen kan ha för att den ska passa. ET för denna fälg är 49 mm. Denna fälg har ett navhål som är 71.6 mm stort. Navhål kallas ibland även centrumhål. BytHjul har ofta bra priser på fälgar och så även för OZ Ultraleggera HLT Red. Just nu kan du köpa fälgarna för endast 10284 kronor per fälg.
Butik | Pris | Länk |
---|---|---|
10 284 kr | Besök BytHjul |
Märke | OZ |
---|---|
Modell | Ultraleggera HLT Red |
Diameter | 19" |
Fälgbredd | 8.5" |
Antal bultar | 5 |
Cirkeldiameter | 130 |
Bultcirkel | 5/130 |
Inpressningsdjup (ET) | 49 mm |
Navhål | 71.6 mm |
Fälg från OZ på 20" med modellnamnet Ultraleggera HLT CL Red. Bultcirkeln är 1/130, bredden 9" och ET-måttet är 49 mm.
19"-fälg av modellen Ultraleggera HLT Matt Silver från OZ. Denna fälg har en bultcirkel som är 5/130 och ett ET-mått på 49 mm.
19"-fälg av modellen Ultraleggera HLT Orange från OZ. Denna fälg har en bultcirkel som är 5/130 och ett ET-mått på 49 mm.
En 8.5" bred fälg med ett inpressningsdjup på 49 mm. OZ Ultraleggera HLT Matt Gun Metal är 19" och har en bultcirkel på 5/130.