Denna 18"-fälg är ett utmärkt alternativ i 2100 kronorsklassen. Fälgen heter Cobra Satin Black Machined Face och den tillverkas av Racer. Racer Cobra Satin Black Machined Face har en fälgbredd som är 8". Fälgen har en bultcirkel som är 5/114.3, vilket betyder att den har 5 bultar och en cirkeldiameter på 114.3 mm.
Man kan lätt glömma bort att kolla vilket inpressningsdjup (ET) fälgen kan ha för att den ska passa. ET för denna fälg är 40 mm. Centrumhålet är 73.1 mm stort. Denna fälg säljs av BytHjul via deras webbshop för 2007 kronor per fälg.
| Butik | Pris | Länk |
|---|---|---|
| 2 007 kr | Besök BytHjul |
| Märke | Racer |
|---|---|
| Modell | Cobra Satin Black Machined Face |
| Diameter | 18" |
| Fälgbredd | 8" |
| Antal bultar | 5 |
| Cirkeldiameter | 114.3 |
| Bultcirkel | 5/114.3 |
| Inpressningsdjup (ET) | 40 mm |
| Navhål | 73.1 mm |
Cobra Satin Black Machined Face 18" från Racer med 8" bredd och ET på 42 mm. Fälgens bultcirkel är 5/112.
Racer Cobra Satin Black Machined Face är en fälg som kräver en cirkeldiameter på 108 och som fästs med 5 bultar. 8" bredd och ET 35.
16"-fälg från Racer av modellen Cobra Satin Black Machined Face. Bultcirkeln är 5/112, bredden 16" och ET-måttet 40 mm.
Racer Cobra Satin Black Machined Face, 17"-fälg, 7.5" bredd, 5/112 bultcirkel och ET på 42 mm.