Denna 21"-fälg är ett utmärkt alternativ i 6200 kronorsklassen. Fälgen heter Leipzig Black och den tillverkas av AEZ. Det är viktigt att fälgen har rätt bredd för att den ska passa ordentligt. AEZ Leipzig Black har en fälgbredd på 10.5". Fälgen passar din bil om du har en cirkeldiameter på 112 mm och 5 hål för bultar.
Denna variant av Leipzig Black kräver att bilen klarar av ett ET (inpressningsdjup) på 43 mm. Fälgens navhål (centrumhål) har ett mått på 66.6 mm. BytHjul säljer AEZ Leipzig Black 21" i sin webbshop för 6115 kronor styck.
| Butik | Pris | Länk |
|---|---|---|
| 6 115 kr | Besök BytHjul |
| Märke | AEZ |
|---|---|
| Modell | Leipzig Black |
| Diameter | 21" |
| Fälgbredd | 10.5" |
| Antal bultar | 5 |
| Cirkeldiameter | 112 |
| Bultcirkel | 5/112 |
| Inpressningsdjup (ET) | 43 mm |
| Navhål | 66.6 mm |
Leipzig Dark 21" från AEZ med 10.5" bredd och ET på 43 mm. Fälgens bultcirkel är 5/112.
Leipzig Black 21" från AEZ med 10.5" bredd och ET på 20 mm. Fälgens bultcirkel är 5/112.
Fälg från AEZ på 21" med modellnamnet Leipzig Black Polished. Bultcirkeln är 5/112, bredden 10.5" och ET-måttet är 50 mm.
Fälg från AEZ på 21" med modellnamnet Leipzig Black. Bultcirkeln är 5/114.3, bredden 10.5" och ET-måttet är 48 mm.