Denna 20"-fälg är ett utmärkt alternativ i 4600 kronorsklassen. Fälgen heter Havanna Dark och den tillverkas av AEZ. Fälgbredden för denna variant av AEZ Havanna Dark är 9". Denna fälg behöver en cirkeldiameter på 112 mm. Du fäster fälgen med 5 bultar. Oftast specificeras detta som en bultcirkel på 5/112.
Man kan lätt glömma bort att kolla vilket inpressningsdjup (ET) fälgen kan ha för att den ska passa. ET för denna fälg är 33 mm. Fälgens navhål (centrumhål) har ett mått på 66.6 mm. Denna fälg säljs av BytHjul via deras webbshop för 4598 kronor per fälg.
| Butik | Pris | Länk |
|---|---|---|
| 4 598 kr | Besök BytHjul |
| Märke | AEZ |
|---|---|
| Modell | Havanna Dark |
| Diameter | 20" |
| Fälgbredd | 9" |
| Antal bultar | 5 |
| Cirkeldiameter | 112 |
| Bultcirkel | 5/112 |
| Inpressningsdjup (ET) | 33 mm |
| Navhål | 66.6 mm |
Fälg från AEZ på 20" med modellnamnet Havanna Grey. Bultcirkeln är 5/112, bredden 9" och ET-måttet är 33 mm.
20"-fälg från AEZ av modellen Havanna Dark. Bultcirkeln är 5/112, bredden 20" och ET-måttet 50 mm.
Havanna Dark från AEZ. Med en bredd på 9" och ett inpressningsdjup på 42 mm passar denna 20"-fälg till bilar med bultcirkel 5/112.
20"-fälg av modellen Havanna Dark från AEZ. Denna fälg har en bultcirkel som är 5/112 och ett ET-mått på 28 mm.