Alcar pf6515 är en av våra 14"-fälgar som ingår i utbudet av fälgar från Alcar. Fälgbredden för denna variant av Alcar pf6515 är 5.5". Fälgens cirkeldiameter är 100 mm och fästs med 4 bultar. Din bils bultcirkel ska alltså vara 4/100 för att fälgen ska passa på din bil.
Denna variant av pf6515 kräver att bilen klarar av ett ET (inpressningsdjup) på 39 mm. Denna fälgs navhål, eller centrumhål som det även kallas, mäter 56.5 mm. Alcar pf6515 kan du köpa från BytHjul för endast 790 kronor styck.
| Butik | Pris | Länk |
|---|---|---|
| 790 kr | Besök BytHjul |
| Märke | Alcar |
|---|---|
| Modell | pf6515 |
| Diameter | 14" |
| Fälgbredd | 5.5" |
| Antal bultar | 4 |
| Cirkeldiameter | 100 |
| Bultcirkel | 4/100 |
| Inpressningsdjup (ET) | 39 mm |
| Navhål | 56.5 mm |
pf5215 från Alcar. Med en bredd på 4.5" och ett inpressningsdjup på 46 mm passar denna 14"-fälg till bilar med bultcirkel 4/100.
14"-fälg från Alcar av modellen pf4940. Bultcirkeln är 4/100, bredden 14" och ET-måttet 39 mm.
pf6445 15" från Alcar med 6" bredd och ET på 39 mm. Fälgens bultcirkel är 4/100.
pf9247 16" från Alcar med 6.5" bredd och ET på 39 mm. Fälgens bultcirkel är 5/105.