Denna 18"-fälg är ett utmärkt alternativ i 2000 kronorsklassen. Fälgen heter 89 Silver och den tillverkas av Aluett. De flesta fälgar säljs med olika bredd. Denna modell av Aluett 89 Silver har en bredd på 7.5". Fälgen har en bultcirkel som är 5/108, vilket betyder att den har 5 bultar och en cirkeldiameter på 108 mm.
Denna modell har ett ET-mått (inpressningsdjup) på 45 mm. Fälgens navhål (centrumhål) har ett mått på 70 mm. Aluett 89 Silver kan du köpa från BytHjul för endast 1962 kronor styck.
| Butik | Pris | Länk |
|---|---|---|
| 1 962 kr | Besök BytHjul |
| Märke | Aluett |
|---|---|
| Modell | 89 Silver |
| Diameter | 18" |
| Fälgbredd | 7.5" |
| Antal bultar | 5 |
| Cirkeldiameter | 108 |
| Bultcirkel | 5/108 |
| Inpressningsdjup (ET) | 45 mm |
| Navhål | 70 mm |
17"-fälg från Aluett av modellen 89 Silver. Bultcirkeln är 5/108, bredden 17" och ET-måttet 43 mm.
89 Silver 18" från Aluett med 7.5" bredd och ET på 44 mm. Fälgens bultcirkel är 5/112.
89 Silver 18" från Aluett med 7.5" bredd och ET på 30 mm. Fälgens bultcirkel är 5/112.
Aluett 89 Silver, 18"-fälg, 7.5" bredd, 5/114.3 bultcirkel och ET på 48 mm.