Denna 17"-fälg är ett utmärkt alternativ i 1700 kronorsklassen. Fälgen heter Freeze Silver och den tillverkas av Alutec. Fälgbredden för denna variant av Alutec Freeze Silver är 7". För att fälgen ska kunna fästas ordentligt på bilen är det viktigt att bultcirkeln är korrekt. Bultcirkeln på Alutec Freeze Silver är 5/108.
Notera att denna fälg har ett ET-mått, eller inpressningsdjup som det också kallas, på 45 mm. Navhålet på Alutec Freeze Silver är 70.1 mm stort. Du hittar mer information om Alutec Freeze Silver genom att besöka BytHjul med hjälp av länken nedan.
| Butik | Pris | Länk |
|---|---|---|
| 1 645 kr | Besök BytHjul |
| Märke | Alutec |
|---|---|
| Modell | Freeze Silver |
| Diameter | 17" |
| Fälgbredd | 7" |
| Antal bultar | 5 |
| Cirkeldiameter | 108 |
| Bultcirkel | 5/108 |
| Inpressningsdjup (ET) | 45 mm |
| Navhål | 70.1 mm |
17"-fälg av modellen Freeze Diamond Black från Alutec. Denna fälg har en bultcirkel som är 5/114.3 och ett ET-mått på 40 mm.
Denna 19"-fälg från Alutec har en bultcirkel som är 5/114.3 och ett inpressningsdjup på 40 mm. Modellen heter Freeze Silver.
17"-fälg av modellen Freeze Diamond Black från Alutec. Denna fälg har en bultcirkel som är 5/112 och ett ET-mått på 49 mm.
16"-fälg av modellen Freeze Silver från Alutec. Denna fälg har en bultcirkel som är 5/100 och ett ET-mått på 38 mm.