Denna 16"-fälg är ett utmärkt alternativ i 1400 kronorsklassen. Fälgen heter Freeze Silver och den tillverkas av Alutec. Det är viktigt att fälgen har rätt bredd för att den ska passa ordentligt. Alutec Freeze Silver har en fälgbredd på 6.5". För att fälgen ska kunna fästas ordentligt på bilen är det viktigt att bultcirkeln är korrekt. Bultcirkeln på Alutec Freeze Silver är 5/100.
Man kan lätt glömma bort att kolla vilket inpressningsdjup (ET) fälgen kan ha för att den ska passa. ET för denna fälg är 38 mm. Fälgens navhål (centrumhål) har ett mått på 57.1 mm. Du hittar mer information om Alutec Freeze Silver genom att besöka BytHjul med hjälp av länken nedan.
| Butik | Pris | Länk |
|---|---|---|
| 1 351 kr | Besök BytHjul |
| Märke | Alutec |
|---|---|
| Modell | Freeze Silver |
| Diameter | 16" |
| Fälgbredd | 6.5" |
| Antal bultar | 5 |
| Cirkeldiameter | 100 |
| Bultcirkel | 5/100 |
| Inpressningsdjup (ET) | 38 mm |
| Navhål | 57.1 mm |
Freeze Diamond Black från Alutec. Med en bredd på 6.5" och ett inpressningsdjup på 50 mm passar denna 16"-fälg till bilar med bultcirkel 5/114.3.
17"-fälg av modellen Freeze Diamond Black från Alutec. Denna fälg har en bultcirkel som är 5/112 och ett ET-mått på 49 mm.
Freeze Silver 17" från Alutec med 7" bredd och ET på 45 mm. Fälgens bultcirkel är 5/108.
Alutec Freeze Silver är en fälg som kräver en cirkeldiameter på 110 och som fästs med 5 bultar. 7.5" bredd och ET 40.