Denna 16"-fälg är ett utmärkt alternativ i 1800 kronorsklassen. Fälgen heter Grip Grafit och den tillverkas av Alutec. En fälg måste ha rätt bredd för att den ska passa på bilen, så dubbelkolla gärna att denna fälg på 6.5" passar. Fälgen passar din bil om du har en cirkeldiameter på 112 mm och 5 hål för bultar.
Denna variant av Grip Grafit kräver att bilen klarar av ett ET (inpressningsdjup) på 33 mm. Centrumhålet är 57.1 mm stort. Alutec Grip Grafit är en av de mer exklusiva fälgarna i vårt utbud. Du kan enkelt och smidigt köpa Alutec Grip Grafit från BytHjul genom länken nedan.
| Butik | Pris | Länk |
|---|---|---|
| 1 749 kr | Besök BytHjul |
| Märke | Alutec |
|---|---|
| Modell | Grip Grafit |
| Diameter | 16" |
| Fälgbredd | 6.5" |
| Antal bultar | 5 |
| Cirkeldiameter | 112 |
| Bultcirkel | 5/112 |
| Inpressningsdjup (ET) | 33 mm |
| Navhål | 57.1 mm |
Denna 17"-fälg från Alutec har en bultcirkel som är 5/112 och ett inpressningsdjup på 45 mm. Modellen heter Grip Grafit.
Alutec Grip T Grafit är en fälg som kräver en cirkeldiameter på 120 och som fästs med 5 bultar. 6.5" bredd och ET 50.
En 7" bred fälg med ett inpressningsdjup på 35 mm. Alutec Grip Grafit är 16" och har en bultcirkel på 5/110.
Grip Grafit från Alutec är en fälg på 14" med en bredd på 5.5" och ET 35 mm. Bultcirkeln är 4/100.