Om du letar efter bra 19"-fälgar kan Alutec Freeze Silver vara värt att ta en titt på. En fälgs bredd anges i tum och denna modell har en bredd som är 7.5". Bultcirkeln på denna fälg är 5/114.3.
ET-måttet (inpressningsdjupet) för Freeze Silver är 40 mm. Denna fälgs navhål, eller centrumhål som det även kallas, mäter 70.1 mm. Denna fälg säljs av BytHjul via deras webbshop för 2101 kronor per fälg.
| Butik | Pris | Länk |
|---|---|---|
| 2 101 kr | Besök BytHjul |
| Märke | Alutec |
|---|---|
| Modell | Freeze Silver |
| Diameter | 19" |
| Fälgbredd | 7.5" |
| Antal bultar | 5 |
| Cirkeldiameter | 114.3 |
| Bultcirkel | 5/114.3 |
| Inpressningsdjup (ET) | 40 mm |
| Navhål | 70.1 mm |
17"-fälg av modellen Freeze Diamond Black från Alutec. Denna fälg har en bultcirkel som är 5/114.3 och ett ET-mått på 40 mm.
Alutec Freeze Silver är en fälg som kräver en cirkeldiameter på 110 och som fästs med 5 bultar. 7.5" bredd och ET 40.
Freeze Silver 17" från Alutec med 7" bredd och ET på 45 mm. Fälgens bultcirkel är 5/108.
16"-fälg av modellen Freeze Silver från Alutec. Denna fälg har en bultcirkel som är 5/100 och ett ET-mått på 38 mm.