Med ett pris på 1448 kronor är Dezent KF Dark ett bra alternativ bland 16"-fälgarna. En fälg måste ha rätt bredd för att den ska passa på bilen, så dubbelkolla gärna att denna fälg på 6.5" passar. Fälgens cirkeldiameter är 114.3 mm och fästs med 5 bultar. Din bils bultcirkel ska alltså vara 5/114.3 för att fälgen ska passa på din bil.
Notera att denna fälg har ett ET-mått, eller inpressningsdjup som det också kallas, på 45 mm. Dezent KF Dark har ett centrumhål (navhål) på 60.1 mm. Denna fälg säljs av BytHjul via deras webbshop för 1448 kronor per fälg.
| Butik | Pris | Länk |
|---|---|---|
| 1 448 kr | Besök BytHjul |
| Märke | Dezent |
|---|---|
| Modell | KF Dark |
| Diameter | 16" |
| Fälgbredd | 6.5" |
| Antal bultar | 5 |
| Cirkeldiameter | 114.3 |
| Bultcirkel | 5/114.3 |
| Inpressningsdjup (ET) | 45 mm |
| Navhål | 60.1 mm |
Fälg från Dezent på 16" med modellnamnet KF Dark. Bultcirkeln är 5/114.3, bredden 6.5" och ET-måttet är 50 mm.
16"-fälg från Dezent av modellen KF Black. Bultcirkeln är 5/114.3, bredden 16" och ET-måttet 45 mm.
Dezent KF Silver, 16"-fälg, 6.5" bredd, 5/114.3 bultcirkel och ET på 45 mm.
17"-fälg av modellen KF Dark från Dezent. Denna fälg har en bultcirkel som är 5/114.3 och ett ET-mått på 45 mm.