Dotz Bilbao Blaze är en av våra 19"-fälgar som ingår i utbudet av fälgar från Dotz. Denna modell av fälgen har en fälgbredd på 8.5". För att fälgen ska kunna fästas ordentligt på bilen är det viktigt att bultcirkeln är korrekt. Bultcirkeln på Dotz Bilbao Blaze är 5/120.
Man kan lätt glömma bort att kolla vilket inpressningsdjup (ET) fälgen kan ha för att den ska passa. ET för denna fälg är 18 mm. Dotz Bilbao Blaze har ett centrumhål (navhål) på 72.6 mm. Denna fälg säljs av BytHjul via deras webbshop för 3554 kronor per fälg.
| Butik | Pris | Länk |
|---|---|---|
| 3 554 kr | Besök BytHjul |
| Märke | Dotz |
|---|---|
| Modell | Bilbao Blaze |
| Diameter | 19" |
| Fälgbredd | 8.5" |
| Antal bultar | 5 |
| Cirkeldiameter | 120 |
| Bultcirkel | 5/120 |
| Inpressningsdjup (ET) | 18 mm |
| Navhål | 72.6 mm |
Bilbao Dark från Dotz. Med en bredd på 8.5" och ett inpressningsdjup på 18 mm passar denna 19"-fälg till bilar med bultcirkel 5/120.
En 9.5" bred fälg med ett inpressningsdjup på 40 mm. Dotz Bilbao Blaze är 19" och har en bultcirkel på 5/120.
Fälg från Dotz på 19" med modellnamnet Bilbao Blaze. Bultcirkeln är 5/120, bredden 8.5" och ET-måttet är 33 mm.
Bilbao Blaze från Dotz är en fälg på 20" med en bredd på 8" och ET 36 mm. Bultcirkeln är 5/120.