Denna 19"-fälg är ett utmärkt alternativ i 3800 kronorsklassen. Fälgen heter Bilbao Dark och den tillverkas av Dotz. Fälgens bredd är 8". Fälgens cirkeldiameter är 120 mm och fästs med 5 bultar. Din bils bultcirkel ska alltså vara 5/120 för att fälgen ska passa på din bil.
Notera att denna fälg har ett ET-mått, eller inpressningsdjup som det också kallas, på 36 mm. Denna modell av fälgen har ett centrumhål (navhål) som är 72.6 mm stort. Denna fälg säljs av BytHjul via deras webbshop för 3725 kronor per fälg.
| Butik | Pris | Länk |
|---|---|---|
| 3 725 kr | Besök BytHjul |
| Märke | Dotz |
|---|---|
| Modell | Bilbao Dark |
| Diameter | 19" |
| Fälgbredd | 8" |
| Antal bultar | 5 |
| Cirkeldiameter | 120 |
| Bultcirkel | 5/120 |
| Inpressningsdjup (ET) | 36 mm |
| Navhål | 72.6 mm |
Dotz Bilbao Blaze är en fälg som kräver en cirkeldiameter på 120 och som fästs med 5 bultar. 8" bredd och ET 36.
Fälg från Dotz på 20" med modellnamnet Bilbao Dark. Bultcirkeln är 5/120, bredden 8" och ET-måttet är 36 mm.
19"-fälg från Dotz av modellen Bilbao Dark. Bultcirkeln är 5/120, bredden 19" och ET-måttet 45 mm.
Dotz Suzuka dark, 19"-fälg, 8" bredd, 5/120 bultcirkel och ET på 36 mm.