Denna 18"-fälg är ett utmärkt alternativ i 2300 kronorsklassen. Fälgen heter Eros Silver och den tillverkas av EtaBeta. En fälg måste ha rätt bredd för att den ska passa på bilen, så dubbelkolla gärna att denna fälg på 8" passar. Fälgen har en bultcirkel som är 5/112, vilket betyder att den har 5 bultar och en cirkeldiameter på 112 mm.
Man kan lätt glömma bort att kolla vilket inpressningsdjup (ET) fälgen kan ha för att den ska passa. ET för denna fälg är 45 mm. Denna modell av fälgen har ett centrumhål (navhål) som är 57.1 mm stort. Gör ett besök hos BytHjul för mer information om EtaBeta Eros Silver 18".
| Butik | Pris | Länk |
|---|---|---|
| 2 254 kr | Besök BytHjul |
| Märke | EtaBeta |
|---|---|
| Modell | Eros Silver |
| Diameter | 18" |
| Fälgbredd | 8" |
| Antal bultar | 5 |
| Cirkeldiameter | 112 |
| Bultcirkel | 5/112 |
| Inpressningsdjup (ET) | 45 mm |
| Navhål | 57.1 mm |
En 8" bred fälg med ett inpressningsdjup på 45 mm. EtaBeta Eros Matt Black är 18" och har en bultcirkel på 5/112.
Eros Silver 16" från EtaBeta med 7" bredd och ET på 45 mm. Fälgens bultcirkel är 5/112.
Denna 18"-fälg från EtaBeta har en bultcirkel som är 5/112 och ett inpressningsdjup på 30 mm. Modellen heter Eros Silver.
Eros Silver 18" från EtaBeta med 8" bredd och ET på 30 mm. Fälgens bultcirkel är 5/112.