GMP har många snygga fälgar i sitt utbud och Cartesio Shiny Black 16" är inget undantag. Bredden på denna fälg är 6.5". Fälgen har en bultcirkel som är 5/100, vilket betyder att den har 5 bultar och en cirkeldiameter på 100 mm.
Man kan lätt glömma bort att kolla vilket inpressningsdjup (ET) fälgen kan ha för att den ska passa. ET för denna fälg är 45 mm. Denna fälgs navhål, eller centrumhål som det även kallas, mäter 73 mm. Denna fälg säljs av BytHjul via deras webbshop för 1765 kronor per fälg.
| Butik | Pris | Länk |
|---|---|---|
| 1 765 kr | Besök BytHjul |
| Märke | GMP |
|---|---|
| Modell | Cartesio Shiny Black |
| Diameter | 16" |
| Fälgbredd | 6.5" |
| Antal bultar | 5 |
| Cirkeldiameter | 100 |
| Bultcirkel | 5/100 |
| Inpressningsdjup (ET) | 45 mm |
| Navhål | 73 mm |
Cartesio Black Machined Face från GMP är en fälg på 16" med en bredd på 6.5" och ET 45 mm. Bultcirkeln är 5/100.
Cartesio Shiny Black 17" från GMP med 7" bredd och ET på 45 mm. Fälgens bultcirkel är 5/100.
16"-fälg av modellen Cartesio Shiny Black från GMP. Denna fälg har en bultcirkel som är 5/114.3 och ett ET-mått på 45 mm.
En 7.5" bred fälg med ett inpressningsdjup på 45 mm. GMP Cartesio Black Diamond är 18" och har en bultcirkel på 5/100.