Denna 16"-fälg är ett utmärkt alternativ i 2400 kronorsklassen. Fälgen heter Matisse Black Diamond och den tillverkas av GMP. Denna fälg är 6.5" bred. Fälgen har en bultcirkel som är 5/110, vilket betyder att den har 5 bultar och en cirkeldiameter på 110 mm.
Notera att denna fälg har ett ET-mått, eller inpressningsdjup som det också kallas, på 35 mm. Fälgens navhål (centrumhål) har ett mått på 65.1 mm. GMP Matisse Black Diamond kan du köpa från BytHjul för endast 2329 kronor styck.
| Butik | Pris | Länk |
|---|---|---|
| 2 329 kr | Besök BytHjul |
| Märke | GMP |
|---|---|
| Modell | Matisse Black Diamond |
| Diameter | 16" |
| Fälgbredd | 6.5" |
| Antal bultar | 5 |
| Cirkeldiameter | 110 |
| Bultcirkel | 5/110 |
| Inpressningsdjup (ET) | 35 mm |
| Navhål | 65.1 mm |
18"-fälg av modellen Matisse Matt Anthracite Diamond från GMP. Denna fälg har en bultcirkel som är 5/110 och ett ET-mått på 40 mm.
En 7" bred fälg med ett inpressningsdjup på 35 mm. GMP Matisse Glossy Black är 17" och har en bultcirkel på 5/110.
18"-fälg från GMP av modellen Cartesio Black Diamond. Bultcirkeln är 5/110, bredden 18" och ET-måttet 35 mm.
16"-fälg från GMP av modellen Matisse Black Diamond. Bultcirkeln är 4/108, bredden 16" och ET-måttet 16 mm.