Med ett pris på 2329 kronor är GMP Matisse Matt Anthracite Diamond ett bra alternativ bland 16"-fälgarna. En fälg måste ha rätt bredd för att den ska passa på bilen, så dubbelkolla gärna att denna fälg på 6.5" passar. Med en cirkeldiameter på 98 mm och hål för 5 bultar så går denna fälg att fästa på bilar med bultcirkel 5/98.
Notera att denna fälg har ett ET-mått, eller inpressningsdjup som det också kallas, på 35 mm. Denna fälg har ett navhål som är 58.1 mm stort. Navhål kallas ibland även centrumhål. Denna fälg säljs av BytHjul via deras webbshop för 2329 kronor per fälg.
| Butik | Pris | Länk |
|---|---|---|
| 2 329 kr | Besök BytHjul |
| Märke | GMP |
|---|---|
| Modell | Matisse Matt Anthracite Diamond |
| Diameter | 16" |
| Fälgbredd | 6.5" |
| Antal bultar | 5 |
| Cirkeldiameter | 98 |
| Bultcirkel | 5/98 |
| Inpressningsdjup (ET) | 35 mm |
| Navhål | 58.1 mm |
16"-fälg av modellen Matisse Black Diamond från GMP. Denna fälg har en bultcirkel som är 5/98 och ett ET-mått på 35 mm.
En 6.5" bred fälg med ett inpressningsdjup på 35 mm. GMP Matisse Glossy Black är 16" och har en bultcirkel på 5/98.
Matisse Glossy Black från GMP är en fälg på 16" med en bredd på 6.5" och ET 35 mm. Bultcirkeln är 4/98.
En 6" bred fälg med ett inpressningsdjup på 35 mm. ATS Streetrallye Anthracite är 15" och har en bultcirkel på 4/98.