Japan racing JR3 Gold är en av våra 18"-fälgar som ingår i utbudet av fälgar från Japan racing. Denna modell av fälgen har en fälgbredd på 8". För att fälgen ska kunna fästas ordentligt på bilen är det viktigt att bultcirkeln är korrekt. Bultcirkeln på Japan racing JR3 Gold är 5/114.3.
Fälgens ET-mått är 40 mm. Denna fälg har ett navhål som är 67 mm stort. Navhål kallas ibland även centrumhål. Denna fälg säljs av BytHjul via deras webbshop för 3286 kronor per fälg.
| Butik | Pris | Länk |
|---|---|---|
| 3 286 kr | Besök BytHjul |
| Märke | Japan racing |
|---|---|
| Modell | JR3 Gold |
| Diameter | 18" |
| Fälgbredd | 8" |
| Antal bultar | 5 |
| Cirkeldiameter | 114.3 |
| Bultcirkel | 5/114.3 |
| Inpressningsdjup (ET) | 40 mm |
| Navhål | 67 mm |
Fälg från Japan racing på 17" med modellnamnet JR3 Gold. Bultcirkeln är 5/114.3, bredden 8" och ET-måttet är 35 mm.
Denna 17"-fälg från Japan racing har en bultcirkel som är 5/100 och ett inpressningsdjup på 35 mm. Modellen heter JR3 Gold.
Japan racing JR3 Hyper Grey, 18"-fälg, 8" bredd, 5/114.3 bultcirkel och ET på 40 mm.
18"-fälg av modellen JR3 White från Japan racing. Denna fälg har en bultcirkel som är 5/114.3 och ett ET-mått på 40 mm.