Denna 17"-fälg är ett utmärkt alternativ i 2300 kronorsklassen. Fälgen heter DaVinci Dark och den tillverkas av MAK. Denna modell av fälgen har en fälgbredd på 7". MAK DaVinci Dark fästs med 5 bultar och kräver att du har en cirkeldiameter som är 110 mm (bultcirkel 5/110).
Man kan lätt glömma bort att kolla vilket inpressningsdjup (ET) fälgen kan ha för att den ska passa. ET för denna fälg är 40 mm. Navhålet på MAK DaVinci Dark är 67.1 mm stort. BytHjul säljer MAK DaVinci Dark 17" i sin webbshop för 2289 kronor styck.
| Butik | Pris | Länk |
|---|---|---|
| 2 289 kr | Besök BytHjul |
| Märke | MAK |
|---|---|
| Modell | DaVinci Dark |
| Diameter | 17" |
| Fälgbredd | 7" |
| Antal bultar | 5 |
| Cirkeldiameter | 110 |
| Bultcirkel | 5/110 |
| Inpressningsdjup (ET) | 40 mm |
| Navhål | 67.1 mm |
En 7" bred fälg med ett inpressningsdjup på 40 mm. MAK Davinci Matt Titanium är 17" och har en bultcirkel på 5/110.
MAK DaVinci Dark är en fälg som kräver en cirkeldiameter på 110 och som fästs med 5 bultar. 7" bredd och ET 40.
En 6" bred fälg med ett inpressningsdjup på 40 mm. MAK Davinci Shiny Black är 16" och har en bultcirkel på 5/110.
17"-fälg från MAK av modellen DaVinci Black Polished. Bultcirkeln är 5/110, bredden 17" och ET-måttet 40 mm.