Om du letar efter bra 14"-fälgar kan Mega wheels Virgo Silver vara värt att ta en titt på. Fälgens bredd är 5.5". Mega wheels Virgo Silver har 4 bultar och en cirkeldiameter som är 108 mm. Detta resulterar i en bultcirkel av typen 4/108.
Man kan lätt glömma bort att kolla vilket inpressningsdjup (ET) fälgen kan ha för att den ska passa. ET för denna fälg är 38 mm. Denna modell av fälgen har ett centrumhål (navhål) som är 73.2 mm stort. Denna fälg säljs av BytHjul via deras webbshop för 816 kronor per fälg.
| Butik | Pris | Länk |
|---|---|---|
| 816 kr | Besök BytHjul |
| Märke | Mega wheels |
|---|---|
| Modell | Virgo Silver |
| Diameter | 14" |
| Fälgbredd | 5.5" |
| Antal bultar | 4 |
| Cirkeldiameter | 108 |
| Bultcirkel | 4/108 |
| Inpressningsdjup (ET) | 38 mm |
| Navhål | 73.2 mm |
Denna 14"-fälg från Mega wheels har en bultcirkel som är 4/100 och ett inpressningsdjup på 17 mm. Modellen heter Virgo Black.
Virgo Silver från Mega wheels är en fälg på 16" med en bredd på 6.5" och ET 38 mm. Bultcirkeln är 5/100.
Virgo Silver 15" från Mega wheels med 6.0" bredd och ET på 38 mm. Fälgens bultcirkel är 5/112.
Denna 15"-fälg från Mega wheels har en bultcirkel som är 5/108 och ett inpressningsdjup på 47 mm. Modellen heter Virgo Silver.