Om du letar efter bra 17"-fälgar kan OZ Formula HLT Grey vara värt att ta en titt på. Det är viktigt att fälgen har rätt bredd för att den ska passa ordentligt. OZ Formula HLT Grey har en fälgbredd på 7". För att fälgen ska kunna fästas ordentligt på bilen är det viktigt att bultcirkeln är korrekt. Bultcirkeln på OZ Formula HLT Grey är 4/108.
Glöm inte kolla att ET 25 mm, som denna fälg har, är inom intervallet för inpressningsdjup som passar på din bil. Fälgens navhål (centrumhål) har ett mått på 65.1 mm. BytHjul säljer idag OZ Formula HLT Grey för 4382 kronor. Använd länken nedan för att ta del av detta erbjudande.
| Butik | Pris | Länk |
|---|---|---|
| 4 382 kr | Besök BytHjul |
| Märke | OZ |
|---|---|
| Modell | Formula HLT Grey |
| Diameter | 17" |
| Fälgbredd | 7" |
| Antal bultar | 4 |
| Cirkeldiameter | 108 |
| Bultcirkel | 4/108 |
| Inpressningsdjup (ET) | 25 mm |
| Navhål | 65.1 mm |
Formula HLT Gun Metal 17" från OZ med 7" bredd och ET på 25 mm. Fälgens bultcirkel är 4/108.
18"-fälg av modellen Formula HLT Matt Black från OZ. Denna fälg har en bultcirkel som är 5/108 och ett ET-mått på 45 mm.
17"-fälg av modellen Formula HLT Gun Metal från OZ. Denna fälg har en bultcirkel som är 4/108 och ett ET-mått på 40 mm.
OZ Formula HLT Matt Black är en fälg som kräver en cirkeldiameter på 108 och som fästs med 4 bultar. 7.5" bredd och ET 40.