OZ har många snygga fälgar i sitt utbud och Formula HLT Matt Black 19" är inget undantag. En fälgs bredd anges i tum och denna modell har en bredd som är 8.5". Fälgens cirkeldiameter är 112 mm och fästs med 5 bultar. Din bils bultcirkel ska alltså vara 5/112 för att fälgen ska passa på din bil.
Fälgen har ett ET-mått (inpressningsdjup) som är 38 mm. Denna modell av fälgen har ett centrumhål (navhål) som är 75 mm stort. Denna fälg säljs av BytHjul via deras webbshop för 7904 kronor per fälg.
| Butik | Pris | Länk |
|---|---|---|
| 7 904 kr | Besök BytHjul |
| Märke | OZ |
|---|---|
| Modell | Formula HLT Matt Black |
| Diameter | 19" |
| Fälgbredd | 8.5" |
| Antal bultar | 5 |
| Cirkeldiameter | 112 |
| Bultcirkel | 5/112 |
| Inpressningsdjup (ET) | 38 mm |
| Navhål | 75 mm |
18"-fälg av modellen Formula HLT Gun Metal från OZ. Denna fälg har en bultcirkel som är 5/110 och ett ET-mått på 38 mm.
OZ Formula HLT Gun Metal är en fälg som kräver en cirkeldiameter på 112 och som fästs med 5 bultar. 8.5" bredd och ET 47.
17"-fälg av modellen Formula HLT Matt Black från OZ. Denna fälg har en bultcirkel som är 5/112 och ett ET-mått på 50 mm.
18"-fälg från OZ av modellen Formula HLT Matt Black. Bultcirkeln är 5/112, bredden 18" och ET-måttet 50 mm.