Om du letar efter bra 18"-fälgar kan OZ Alleggerita HLT Gloss Black vara värt att ta en titt på. Bredden på denna fälg är 8.5". Fälgens cirkeldiameter är 130 mm och fästs med 5 bultar. Din bils bultcirkel ska alltså vara 5/130 för att fälgen ska passa på din bil.
Man kan lätt glömma bort att kolla vilket inpressningsdjup (ET) fälgen kan ha för att den ska passa. ET för denna fälg är 53 mm. Denna variant av Alleggerita HLT Gloss Black har ett navhål/centrumhål som är 71.6 mm stort. Alleggerita HLT Gloss Black 18" är en snygg fälg för 8758 kronor som du köper från BytHjul.
| Butik | Pris | Länk |
|---|---|---|
| 8 758 kr | Besök BytHjul |
| Märke | OZ |
|---|---|
| Modell | Alleggerita HLT Gloss Black |
| Diameter | 18" |
| Fälgbredd | 8.5" |
| Antal bultar | 5 |
| Cirkeldiameter | 130 |
| Bultcirkel | 5/130 |
| Inpressningsdjup (ET) | 53 mm |
| Navhål | 71.6 mm |
Fälg från OZ på 18" med modellnamnet Alleggerita HLT Gloss Black. Bultcirkeln är 5/130, bredden 8.5" och ET-måttet är 40 mm.
18"-fälg från OZ av modellen Alleggerita HLT Gloss Black. Bultcirkeln är 5/130, bredden 18" och ET-måttet 50 mm.
En 11" bred fälg med ett inpressningsdjup på 45 mm. OZ Alleggerita HLT Gloss Black är 18" och har en bultcirkel på 5/130.
Denna 18"-fälg från OZ har en bultcirkel som är 5/114.3 och ett inpressningsdjup på 55 mm. Modellen heter Alleggerita HLT Gloss Black.