En snygg fälg på 18" från OZ. Denna modell har OZ valt att kalla för Alleggerita HLT Gloss Black. En fälg måste ha rätt bredd för att den ska passa på bilen, så dubbelkolla gärna att denna fälg på 8" passar. Denna fälg behöver en cirkeldiameter på 130 mm. Du fäster fälgen med 5 bultar. Oftast specificeras detta som en bultcirkel på 5/130.
Denna modell har ett ET-mått (inpressningsdjup) på 50 mm. Centrumhålet på denna fälg är 71.6 mm stort. Denna fälg säljs av BytHjul via deras webbshop för 8520 kronor per fälg.
| Butik | Pris | Länk |
|---|---|---|
| 8 520 kr | Besök BytHjul |
| Märke | OZ |
|---|---|
| Modell | Alleggerita HLT Gloss Black |
| Diameter | 18" |
| Fälgbredd | 8" |
| Antal bultar | 5 |
| Cirkeldiameter | 130 |
| Bultcirkel | 5/130 |
| Inpressningsdjup (ET) | 50 mm |
| Navhål | 71.6 mm |
Fälg från OZ på 18" med modellnamnet Alleggerita HLT Gloss Black. Bultcirkeln är 5/130, bredden 8.5" och ET-måttet är 40 mm.
OZ Alleggerita HLT Gloss Black, 18"-fälg, 8.5" bredd, 5/130 bultcirkel och ET på 53 mm.
En 11" bred fälg med ett inpressningsdjup på 45 mm. OZ Alleggerita HLT Gloss Black är 18" och har en bultcirkel på 5/130.
Alleggerita HLT Gloss Black 18" från OZ med 8" bredd och ET på 35 mm. Fälgens bultcirkel är 5/100.