Denna 16"-fälg är ett utmärkt alternativ i 1300 kronorsklassen. Fälgen heter Ice Full Gun och den tillverkas av Racer. De flesta fälgar säljs med olika bredd. Denna modell av Racer Ice Full Gun har en bredd på 7". Racer Ice Full Gun fästs med 5 bultar och kräver att du har en cirkeldiameter som är 114.3 mm (bultcirkel 5/114.3).
Fälgens ET-mått är 40 mm. Denna fälg har ett navhål som är 73.1 mm stort. Navhål kallas ibland även centrumhål. En uppsättning Racer Ice Full Gun kan bli din för endast 1226 kronor per fälg om du köper hos BytHjul.
| Butik | Pris | Länk |
|---|---|---|
| 1 226 kr | Besök BytHjul |
| Märke | Racer |
|---|---|
| Modell | Ice Full Gun |
| Diameter | 16" |
| Fälgbredd | 7" |
| Antal bultar | 5 |
| Cirkeldiameter | 114.3 |
| Bultcirkel | 5/114.3 |
| Inpressningsdjup (ET) | 40 mm |
| Navhål | 73.1 mm |
16"-fälg av modellen Ice Full Gun från Racer. Denna fälg har en bultcirkel som är 4/108 och ett ET-mått på 25 mm.
Racer Ice Satin Black, 16"-fälg, 7" bredd, 5/114.3 bultcirkel och ET på 40 mm.
Ice Satin Black 16" från Racer med 7" bredd och ET på 35 mm. Fälgens bultcirkel är 5/114.3.
Ice Satin Black 16" från Racer med 7" bredd och ET på 35 mm. Fälgens bultcirkel är 5/112.