Detta är en Sparco-fälg av modellen Sparco Gravel Matt Black. Denna variant av fälgen har en diameter på 17". En fälg måste ha rätt bredd för att den ska passa på bilen, så dubbelkolla gärna att denna fälg på 8" passar. Fälgens cirkeldiameter är 108 mm och fästs med 5 bultar. Din bils bultcirkel ska alltså vara 5/108 för att fälgen ska passa på din bil.
Man kan lätt glömma bort att kolla vilket inpressningsdjup (ET) fälgen kan ha för att den ska passa. ET för denna fälg är 35 mm. Centrumhålet är 63.4 mm stort. BytHjul har ofta bra priser på fälgar och så även för Sparco Sparco Gravel Matt Black. Just nu kan du köpa fälgarna för endast 3900 kronor per fälg.
| Butik | Pris | Länk |
|---|---|---|
| 3 900 kr | Besök BytHjul |
| Märke | Sparco |
|---|---|
| Modell | Sparco Gravel Matt Black |
| Diameter | 17" |
| Fälgbredd | 8" |
| Antal bultar | 5 |
| Cirkeldiameter | 108 |
| Bultcirkel | 5/108 |
| Inpressningsdjup (ET) | 35 mm |
| Navhål | 63.4 mm |
Fälg från Sparco på 17" med modellnamnet Sparco Gravel Matt Black. Bultcirkeln är 5/108, bredden 8" och ET-måttet är 45 mm.
17"-fälg av modellen Sparco Gravel Matt Black från Sparco. Denna fälg har en bultcirkel som är 5/112 och ett ET-mått på 35 mm.
Sparco Gravel Matt Black från Sparco är en fälg på 17" med en bredd på 8" och ET 48 mm. Bultcirkeln är 5/112.
Denna 17"-fälg från Sparco har en bultcirkel som är 5/120 och ett inpressningsdjup på 45 mm. Modellen heter Sparco Gravel Matt Black.