Denna 18"-fälg är ett utmärkt alternativ i 3900 kronorsklassen. Fälgen heter Pro Corsa Matt Dark Titanium och den tillverkas av Sparco. En fälgs bredd anges i tum och denna modell har en bredd som är 8". Denna fälg behöver en cirkeldiameter på 114.3 mm. Du fäster fälgen med 5 bultar. Oftast specificeras detta som en bultcirkel på 5/114.3.
Denna variant av Pro Corsa Matt Dark Titanium kräver att bilen klarar av ett ET (inpressningsdjup) på 45 mm. Fälgens navhål (centrumhål) har ett mått på 73.1 mm. BytHjul säljer Sparco Pro Corsa Matt Dark Titanium 18" i sin webbshop för 3822 kronor styck.
| Butik | Pris | Länk |
|---|---|---|
| 3 822 kr | Besök BytHjul |
| Märke | Sparco |
|---|---|
| Modell | Pro Corsa Matt Dark Titanium |
| Diameter | 18" |
| Fälgbredd | 8" |
| Antal bultar | 5 |
| Cirkeldiameter | 114.3 |
| Bultcirkel | 5/114.3 |
| Inpressningsdjup (ET) | 45 mm |
| Navhål | 73.1 mm |
Fälg från Sparco på 17" med modellnamnet Pro Corsa Matt Dark Titanium. Bultcirkeln är 5/100, bredden 7.5" och ET-måttet är 35 mm.
Pro Corsa Matt Dark Titanium från Sparco är en fälg på 17" med en bredd på 7.5" och ET 35 mm. Bultcirkeln är 4/100.
Sparco Gravel Matt Graphite 18" från Sparco med 8" bredd och ET på 40 mm. Fälgens bultcirkel är 5/114.3.
Sparco Sparco Gravel Matt Black är en fälg som kräver en cirkeldiameter på 114.3 och som fästs med 5 bultar. 8" bredd och ET 45.