Denna 18"-fälg är ett utmärkt alternativ i 4100 kronorsklassen. Fälgen heter DRS Bronze och den tillverkas av Sparco. En fälg måste ha rätt bredd för att den ska passa på bilen, så dubbelkolla gärna att denna fälg på 8" passar. För att fälgen ska kunna fästas ordentligt på bilen är det viktigt att bultcirkeln är korrekt. Bultcirkeln på Sparco DRS Bronze är 5/120.
Glöm inte kolla att ET 45 mm, som denna fälg har, är inom intervallet för inpressningsdjup som passar på din bil. Navhålet på Sparco DRS Bronze är 72 mm stort. Sparco DRS Bronze kan du köpa från BytHjul för endast 4046 kronor styck.
| Butik | Pris | Länk |
|---|---|---|
| 4 046 kr | Besök BytHjul |
| Märke | Sparco |
|---|---|
| Modell | DRS Bronze |
| Diameter | 18" |
| Fälgbredd | 8" |
| Antal bultar | 5 |
| Cirkeldiameter | 120 |
| Bultcirkel | 5/120 |
| Inpressningsdjup (ET) | 45 mm |
| Navhål | 72 mm |
DRS Bronze 18" från Sparco med 8" bredd och ET på 45 mm. Fälgens bultcirkel är 5/114.3.
Fälg från Sparco på 17" med modellnamnet DRS Bronze. Bultcirkeln är 5/112, bredden 7.5" och ET-måttet är 27 mm.
18"-fälg av modellen Sparco Gravel Bronze från Sparco. Denna fälg har en bultcirkel som är 5/120 och ett ET-mått på 45 mm.
Denna 17"-fälg från Sparco har en bultcirkel som är 5/120 och ett inpressningsdjup på 45 mm. Modellen heter Sparco Gravel Bronze.