AEZ har många snygga fälgar i sitt utbud och Seattle Dark 20" är inget undantag. En fälg måste ha rätt bredd för att den ska passa på bilen, så dubbelkolla gärna att denna fälg på 10.5" passar. Denna fälg behöver en cirkeldiameter på 112 mm. Du fäster fälgen med 5 bultar. Oftast specificeras detta som en bultcirkel på 5/112.
Notera att denna fälg har ett ET-mått, eller inpressningsdjup som det också kallas, på 44 mm. Detta är en fälg med 66.6 mm stort navhål. BytHjul säljer idag AEZ Seattle Dark för 5213 kronor. Använd länken nedan för att ta del av detta erbjudande.
| Butik | Pris | Länk |
|---|---|---|
| 5 213 kr | Besök BytHjul |
| Märke | AEZ |
|---|---|
| Modell | Seattle Dark |
| Diameter | 20" |
| Fälgbredd | 10.5" |
| Antal bultar | 5 |
| Cirkeldiameter | 112 |
| Bultcirkel | 5/112 |
| Inpressningsdjup (ET) | 44 mm |
| Navhål | 66.6 mm |
Fälg från AEZ på 20" med modellnamnet Seattle Shine. Bultcirkeln är 5/112, bredden 10.5" och ET-måttet är 44 mm.
Seattle Dark från AEZ är en fälg på 20" med en bredd på 10.5" och ET 28 mm. Bultcirkeln är 5/132.
AEZ Seattle Dark är en fälg som kräver en cirkeldiameter på 130 och som fästs med 5 bultar. 10.5" bredd och ET 64.
22"-fälg av modellen Seattle Dark från AEZ. Denna fälg har en bultcirkel som är 5/112 och ett ET-mått på 35 mm.