Denna 20"-fälg är ett utmärkt alternativ i 4800 kronorsklassen. Fälgen heter Seattle Shine och den tillverkas av AEZ. En fälg måste ha rätt bredd för att den ska passa på bilen, så dubbelkolla gärna att denna fälg på 10" passar. Denna fälg behöver en cirkeldiameter på 112 mm. Du fäster fälgen med 5 bultar. Oftast specificeras detta som en bultcirkel på 5/112.
Inpressningsdjupet (ET) ligger på 58 mm. Denna variant av Seattle Shine har ett navhål/centrumhål som är 57.1 mm stort. Denna fälg säljs av BytHjul via deras webbshop för 4753 kronor per fälg.
| Butik | Pris | Länk |
|---|---|---|
| 4 753 kr | Besök BytHjul |
| Märke | AEZ |
|---|---|
| Modell | Seattle Shine |
| Diameter | 20" |
| Fälgbredd | 10" |
| Antal bultar | 5 |
| Cirkeldiameter | 112 |
| Bultcirkel | 5/112 |
| Inpressningsdjup (ET) | 58 mm |
| Navhål | 57.1 mm |
En 9" bred fälg med ett inpressningsdjup på 58 mm. AEZ Seattle Shine är 19" och har en bultcirkel på 5/112.
AEZ Seattle Dark, 20"-fälg, 10" bredd, 5/112 bultcirkel och ET på 58 mm.
AEZ Seattle Shine är en fälg som kräver en cirkeldiameter på 112 och som fästs med 5 bultar. 10" bredd och ET 46.
AEZ Seattle Shine är en fälg som kräver en cirkeldiameter på 132 och som fästs med 5 bultar. 10" bredd och ET 28.