Denna 16"-fälg är ett utmärkt alternativ i 2100 kronorsklassen. Fälgen heter Dakar och den tillverkas av Dotz. Fälgbredden för denna variant av Dotz Dakar är 7". Fälgens cirkeldiameter är 139.7 mm och fästs med 6 bultar. Din bils bultcirkel ska alltså vara 6/139.7 för att fälgen ska passa på din bil.
Fälgen har ett ET-mått (inpressningsdjup) som är 36 mm. Denna fälg har ett navhål som är 106 mm stort. Navhål kallas ibland även centrumhål. Denna fälg säljs av BytHjul via deras webbshop för 2035 kronor per fälg.
| Butik | Pris | Länk |
|---|---|---|
| 2 035 kr | Besök BytHjul |
| Märke | Dotz |
|---|---|
| Modell | Dakar |
| Diameter | 16" |
| Fälgbredd | 7" |
| Antal bultar | 6 |
| Cirkeldiameter | 139.7 |
| Bultcirkel | 6/139.7 |
| Inpressningsdjup (ET) | 36 mm |
| Navhål | 106 mm |
Fälg från Dotz på 16" med modellnamnet 4X4. Bultcirkeln är 6/139.7, bredden 7" och ET-måttet är 36 mm.
16"-fälg från Dotz av modellen Dakar. Bultcirkeln är 6/139.7, bredden 16" och ET-måttet 30 mm.
Sparco Dakar Matt Black Machined Lip, 18"-fälg, 8.5" bredd, 6/139.7 bultcirkel och ET på 27 mm.
Dotz Dakar, 17"-fälg, 7" bredd, 6/139.7 bultcirkel och ET på 20 mm.