Om du letar efter bra 17"-fälgar kan MAK Komet Silver vara värt att ta en titt på. Det är viktigt att fälgen har rätt bredd för att den ska passa ordentligt. MAK Komet Silver har en fälgbredd på 7.5". Denna fälg behöver en cirkeldiameter på 112 mm. Du fäster fälgen med 5 bultar. Oftast specificeras detta som en bultcirkel på 5/112.
Fälgens ET-mått är 36 mm. Denna fälgs navhål, eller centrumhål som det även kallas, mäter 66 mm. Denna fälg säljs av BytHjul via deras webbshop för 2580 kronor per fälg.
| Butik | Pris | Länk |
|---|---|---|
| 2 580 kr | Besök BytHjul |
| Märke | MAK |
|---|---|
| Modell | Komet Silver |
| Diameter | 17" |
| Fälgbredd | 7.5" |
| Antal bultar | 5 |
| Cirkeldiameter | 112 |
| Bultcirkel | 5/112 |
| Inpressningsdjup (ET) | 36 mm |
| Navhål | 66 mm |
17"-fälg av modellen Komet Black Polished från MAK. Denna fälg har en bultcirkel som är 5/112 och ett ET-mått på 36 mm.
17"-fälg av modellen Komet Gunmetal Machined Face från MAK. Denna fälg har en bultcirkel som är 5/112 och ett ET-mått på 36 mm.
MAK Komet Gunmetal Machined Face är en fälg som kräver en cirkeldiameter på 112 och som fästs med 5 bultar. 7.5" bredd och ET 48.
Komet Black Polished från MAK. Med en bredd på 7.5" och ett inpressningsdjup på 48 mm passar denna 17"-fälg till bilar med bultcirkel 5/112.