Denna 18"-fälg är ett utmärkt alternativ i 2300 kronorsklassen. Fälgen heter Tunnel Hyper Silver och den tillverkas av Monaco. En fälg måste ha rätt bredd för att den ska passa på bilen, så dubbelkolla gärna att denna fälg på 9" passar. Monaco Tunnel Hyper Silver fästs med 6 bultar och kräver att du har en cirkeldiameter som är 139 mm (bultcirkel 6/139).
Fälgens ET-mått är 20 mm. Denna fälg har ett navhål som är 110. mm stort. Navhål kallas ibland även centrumhål. Monaco Tunnel Hyper Silver kan du köpa från BytHjul för endast 2218 kronor styck.
| Butik | Pris | Länk |
|---|---|---|
| 2 218 kr | Besök BytHjul |
| Märke | Monaco |
|---|---|
| Modell | Tunnel Hyper Silver |
| Diameter | 18" |
| Fälgbredd | 9" |
| Antal bultar | 6 |
| Cirkeldiameter | 139 |
| Bultcirkel | 6/139 |
| Inpressningsdjup (ET) | 20 mm |
| Navhål | 110. mm |
20"-fälg av modellen Tunnel Hyper Silver från Monaco. Denna fälg har en bultcirkel som är 6/139 och ett ET-mått på 15 mm.
En 9" bred fälg med ett inpressningsdjup på 20 mm. Japan racing JRX3 Matt Black är 18" och har en bultcirkel på 6/139.7.
Japan racing JRX5 Matt Black, 18"-fälg, 9" bredd, 6/139.7 bultcirkel och ET på 20 mm.
En 9" bred fälg med ett inpressningsdjup på 25 mm. Japan racing JRX6 Matt Black är 18" och har en bultcirkel på 6/139.7.