Denna 20"-fälg är ett utmärkt alternativ i 10100 kronorsklassen. Fälgen heter Superturismo Aero HLT Grey och den tillverkas av OZ. Det är viktigt att fälgen har rätt bredd för att den ska passa ordentligt. OZ Superturismo Aero HLT Grey har en fälgbredd på 10". För att fälgen ska kunna fästas ordentligt på bilen är det viktigt att bultcirkeln är korrekt. Bultcirkeln på OZ Superturismo Aero HLT Grey är 5/120.
Denna modell har ett ET-mått (inpressningsdjup) på 35 mm. Denna fälgs navhål, eller centrumhål som det även kallas, mäter 79.1 mm. Denna fälg säljs av BytHjul via deras webbshop för 10050 kronor per fälg.
| Butik | Pris | Länk |
|---|---|---|
| 10 050 kr | Besök BytHjul |
| Märke | OZ |
|---|---|
| Modell | Superturismo Aero HLT Grey |
| Diameter | 20" |
| Fälgbredd | 10" |
| Antal bultar | 5 |
| Cirkeldiameter | 120 |
| Bultcirkel | 5/120 |
| Inpressningsdjup (ET) | 35 mm |
| Navhål | 79.1 mm |
OZ Superturismo Aero HLT Grey är en fälg som kräver en cirkeldiameter på 120 och som fästs med 5 bultar. 9" bredd och ET 25.
Superturismo Aero Grey från OZ. Med en bredd på 8" och ett inpressningsdjup på 45 mm passar denna 19"-fälg till bilar med bultcirkel 5/120.
En 8.5" bred fälg med ett inpressningsdjup på 47 mm. OZ Superturismo Aero Grey är 19" och har en bultcirkel på 5/120.
En 9" bred fälg med ett inpressningsdjup på 40 mm. OZ Superturismo Aero Grey är 19" och har en bultcirkel på 5/120.