Denna 16"-fälg från Sparco har modellnamnet Trofeo Matt Black. Det är viktigt att fälgen har rätt bredd för att den ska passa ordentligt. Sparco Trofeo Matt Black har en fälgbredd på 6.5". Sparco Trofeo Matt Black fästs med 4 bultar och kräver att du har en cirkeldiameter som är 100 mm (bultcirkel 4/100).
Man kan lätt glömma bort att kolla vilket inpressningsdjup (ET) fälgen kan ha för att den ska passa. ET för denna fälg är 37 mm. Detta är en fälg med 63.3 mm stort navhål. Denna fälg säljs av BytHjul via deras webbshop för 2593 kronor per fälg.
| Butik | Pris | Länk |
|---|---|---|
| 2 593 kr | Besök BytHjul |
| Märke | Sparco |
|---|---|
| Modell | Trofeo Matt Black |
| Diameter | 16" |
| Fälgbredd | 6.5" |
| Antal bultar | 4 |
| Cirkeldiameter | 100 |
| Bultcirkel | 4/100 |
| Inpressningsdjup (ET) | 37 mm |
| Navhål | 63.3 mm |
Sparco Trofeo Gloss Bronze är en fälg som kräver en cirkeldiameter på 100 och som fästs med 4 bultar. 6" bredd och ET 35.
En 7" bred fälg med ett inpressningsdjup på 37 mm. Sparco Assetto Gara Matt Black är 16" och har en bultcirkel på 4/100.
17"-fälg av modellen Assetto Gara Matt Black från Sparco. Denna fälg har en bultcirkel som är 4/100 och ett ET-mått på 37 mm.
Sparco Assetto Gara Matt Bronze är en fälg som kräver en cirkeldiameter på 100 och som fästs med 4 bultar. 7" bredd och ET 37.