Detta är en AEZ-fälg av modellen Seattle Dark. Denna variant av fälgen har en diameter på 19". Det är viktigt att fälgen har rätt bredd för att den ska passa ordentligt. AEZ Seattle Dark har en fälgbredd på 9". För att fälgen ska kunna fästas ordentligt på bilen är det viktigt att bultcirkeln är korrekt. Bultcirkeln på AEZ Seattle Dark är 5/112.
Man kan lätt glömma bort att kolla vilket inpressningsdjup (ET) fälgen kan ha för att den ska passa. ET för denna fälg är 41 mm. Denna modell av fälgen har ett centrumhål (navhål) som är 66.6 mm stort. BytHjul har ofta bra priser på fälgar och så även för AEZ Seattle Dark. Just nu kan du köpa fälgarna för endast 4856 kronor per fälg.
| Butik | Pris | Länk |
|---|---|---|
| 4 856 kr | Besök BytHjul |
| Märke | AEZ |
|---|---|
| Modell | Seattle Dark |
| Diameter | 19" |
| Fälgbredd | 9" |
| Antal bultar | 5 |
| Cirkeldiameter | 112 |
| Bultcirkel | 5/112 |
| Inpressningsdjup (ET) | 41 mm |
| Navhål | 66.6 mm |
19"-fälg av modellen Seattle Shine från AEZ. Denna fälg har en bultcirkel som är 5/112 och ett ET-mått på 41 mm.
En 9" bred fälg med ett inpressningsdjup på 38 mm. AEZ Seattle Dark är 19" och har en bultcirkel på 5/112.
Fälg från AEZ på 19" med modellnamnet Seattle Dark. Bultcirkeln är 5/112, bredden 9" och ET-måttet är 52 mm.
AEZ Seattle Dark, 19"-fälg, 9" bredd, 5/112 bultcirkel och ET på 40 mm.