Alutec har många snygga fälgar i sitt utbud och Singa Black 16" är inget undantag. Fälgbredden för denna variant av Alutec Singa Black är 6". Fälgens cirkeldiameter är 108 mm och fästs med 4 bultar. Din bils bultcirkel ska alltså vara 4/108 för att fälgen ska passa på din bil.
Notera att denna fälg har ett ET-mått, eller inpressningsdjup som det också kallas, på 23 mm. Alutec Singa Black har ett centrumhål (navhål) på 65.1 mm. BytHjul säljer Alutec Singa Black 16" i sin webbshop för 1597 kronor styck.
| Butik | Pris | Länk |
|---|---|---|
| 1 597 kr | Besök BytHjul |
| Märke | Alutec |
|---|---|
| Modell | Singa Black |
| Diameter | 16" |
| Fälgbredd | 6" |
| Antal bultar | 4 |
| Cirkeldiameter | 108 |
| Bultcirkel | 4/108 |
| Inpressningsdjup (ET) | 23 mm |
| Navhål | 65.1 mm |
En 6" bred fälg med ett inpressningsdjup på 38 mm. Alutec Singa Black är 15" och har en bultcirkel på 5/100.
Alutec Singa Black, 16"-fälg, 6.5" bredd, 5/105 bultcirkel och ET på 41 mm.
16"-fälg av modellen Grip från Alutec. Denna fälg har en bultcirkel som är 4/108 och ett ET-mått på 25 mm.
Grip Grafit från Alutec. Med en bredd på 6" och ett inpressningsdjup på 25 mm passar denna 15"-fälg till bilar med bultcirkel 4/108.