Om du letar efter bra 16"-fälgar kan Dotz 4X4 Dakar Dark vara värt att ta en titt på. Det är viktigt att fälgen har rätt bredd för att den ska passa ordentligt. Dotz 4X4 Dakar Dark har en fälgbredd på 7". Fälgen har en bultcirkel som är 5/165.1, vilket betyder att den har 5 bultar och en cirkeldiameter på 165.1 mm.
Notera att denna fälg har ett ET-mått, eller inpressningsdjup som det också kallas, på 8 mm. Denna fälgs navhål, eller centrumhål som det även kallas, mäter 122 mm. Dotz 4X4 Dakar Dark kan du köpa från BytHjul för endast 1385 kronor styck.
| Butik | Pris | Länk |
|---|---|---|
| 1 385 kr | Besök BytHjul |
| Märke | Dotz |
|---|---|
| Modell | 4X4 Dakar Dark |
| Diameter | 16" |
| Fälgbredd | 7" |
| Antal bultar | 5 |
| Cirkeldiameter | 165.1 |
| Bultcirkel | 5/165.1 |
| Inpressningsdjup (ET) | 8 mm |
| Navhål | 122 mm |
4X4 Dakar Bronze från Dotz. Med en bredd på 7" och ett inpressningsdjup på 8 mm passar denna 16"-fälg till bilar med bultcirkel 5/165.1.
Dakar från Dotz är en fälg på 16" med en bredd på 7" och ET 8 mm. Bultcirkeln är 5/165.
Denna 16"-fälg från Dotz har en bultcirkel som är 6/139.7 och ett inpressningsdjup på 30 mm. Modellen heter 4X4 Dakar Dark.
4X4 Dakar Dark från Dotz. Med en bredd på 7" och ett inpressningsdjup på 33 mm passar denna 16"-fälg till bilar med bultcirkel 6/139.7.