Med ett pris på 1385 kronor är Dotz 4X4 Dakar Bronze ett bra alternativ bland 16"-fälgarna. De flesta fälgar säljs med olika bredd. Denna modell av Dotz 4X4 Dakar Bronze har en bredd på 7". Bultcirkeln för denna fälg är 5/165.1.
Man kan lätt glömma bort att kolla vilket inpressningsdjup (ET) fälgen kan ha för att den ska passa. ET för denna fälg är 8 mm. Detta är en fälg med 122 mm stort navhål. BytHjul har ofta bra priser på fälgar och så även för Dotz 4X4 Dakar Bronze. Just nu kan du köpa fälgarna för endast 1385 kronor per fälg.
| Butik | Pris | Länk |
|---|---|---|
| 1 385 kr | Besök BytHjul |
| Märke | Dotz |
|---|---|
| Modell | 4X4 Dakar Bronze |
| Diameter | 16" |
| Fälgbredd | 7" |
| Antal bultar | 5 |
| Cirkeldiameter | 165.1 |
| Bultcirkel | 5/165.1 |
| Inpressningsdjup (ET) | 8 mm |
| Navhål | 122 mm |
4X4 Dakar Dark från Dotz är en fälg på 16" med en bredd på 7" och ET 8 mm. Bultcirkeln är 5/165.1.
Dakar från Dotz är en fälg på 16" med en bredd på 7" och ET 8 mm. Bultcirkeln är 5/165.
En 7" bred fälg med ett inpressningsdjup på 13 mm. Dotz 4X4 Dakar Bronze är 16" och har en bultcirkel på 6/139.7.
Denna 16"-fälg från Dotz har en bultcirkel som är 6/139.7 och ett inpressningsdjup på 30 mm. Modellen heter 4X4 Dakar Dark.