MAK Nomad Gloss Black är en av våra 20"-fälgar som ingår i utbudet av fälgar från MAK. En fälg måste ha rätt bredd för att den ska passa på bilen, så dubbelkolla gärna att denna fälg på 8.5" passar. Fälgens cirkeldiameter är 120 mm och fästs med 5 bultar. Din bils bultcirkel ska alltså vara 5/120 för att fälgen ska passa på din bil.
Denna modell har ett ET-mått (inpressningsdjup) på 55 mm. Denna fälgs navhål, eller centrumhål som det även kallas, mäter 65 mm. BytHjul säljer MAK Nomad Gloss Black 20" i sin webbshop för 16500 kronor styck.
| Butik | Pris | Länk |
|---|---|---|
| 16 500 kr | Besök BytHjul |
| Märke | MAK |
|---|---|
| Modell | Nomad Gloss Black |
| Diameter | 20" |
| Fälgbredd | 8.5" |
| Antal bultar | 5 |
| Cirkeldiameter | 120 |
| Bultcirkel | 5/120 |
| Inpressningsdjup (ET) | 55 mm |
| Navhål | 65 mm |
18"-fälg av modellen Nomad Shiny Black från MAK. Denna fälg har en bultcirkel som är 5/120 och ett ET-mått på 50 mm.
17"-fälg från MAK av modellen Nomad Black Machined Face. Bultcirkeln är 6/120, bredden 17" och ET-måttet 50 mm.
Denna 18"-fälg från MAK har en bultcirkel som är 6/120 och ett inpressningsdjup på 47 mm. Modellen heter Nomad Shiny Black.
Fälg från MAK på 18" med modellnamnet Nomad Black Machined Face. Bultcirkeln är 6/120, bredden 7.5" och ET-måttet är 47 mm.