Denna 21"-fälg är ett utmärkt alternativ i 12500 kronorsklassen. Fälgen heter Hyper XT HLT Grey Polished och den tillverkas av OZ. Fälgbredden för denna variant av OZ Hyper XT HLT Grey Polished är 11.5". Med en cirkeldiameter på 112 mm och hål för 5 bultar så går denna fälg att fästa på bilar med bultcirkel 5/112.
Man kan lätt glömma bort att kolla vilket inpressningsdjup (ET) fälgen kan ha för att den ska passa. ET för denna fälg är 38 mm. Denna fälg har ett navhål som är 79.1 mm stort. Navhål kallas ibland även centrumhål. En uppsättning OZ Hyper XT HLT Grey Polished kan bli din för endast 12469 kronor per fälg om du köper hos BytHjul.
| Butik | Pris | Länk |
|---|---|---|
| 12 469 kr | Besök BytHjul |
| Märke | OZ |
|---|---|
| Modell | Hyper XT HLT Grey Polished |
| Diameter | 21" |
| Fälgbredd | 11.5" |
| Antal bultar | 5 |
| Cirkeldiameter | 112 |
| Bultcirkel | 5/112 |
| Inpressningsdjup (ET) | 38 mm |
| Navhål | 79.1 mm |
OZ Hyper XT HLT G.Blk från OZ är en fälg på 22" med en bredd på 11.5" och ET 43 mm. Bultcirkeln är 5/112.
OZ Hyper XT HLT Grey Polished, 21"-fälg, 9.5" bredd, 5/114.3 bultcirkel och ET på 48 mm.
En 11.5" bred fälg med ett inpressningsdjup på 40 mm. OZ Hyper Xt Hlt Dark Graphite Machined Lip är 22" och har en bultcirkel på 5/112.
OZ Hyper Xt Hlt Dark Graphite Machined Lip, 22"-fälg, 11.5" bredd, 5/120 bultcirkel och ET på 34 mm.