Denna 17"-fälg är ett utmärkt alternativ i 3500 kronorsklassen. Fälgen heter Rally Raid Black och den tillverkas av OZ. Det är viktigt att fälgen har rätt bredd för att den ska passa ordentligt. OZ Rally Raid Black har en fälgbredd på 8". Fälgens cirkeldiameter är 112 mm och fästs med 5 bultar. Din bils bultcirkel ska alltså vara 5/112 för att fälgen ska passa på din bil.
Glöm inte kolla att ET 35 mm, som denna fälg har, är inom intervallet för inpressningsdjup som passar på din bil. Centrumhålet på denna fälg är 79 mm stort. BytHjul har ofta bra priser på fälgar och så även för OZ Rally Raid Black. Just nu kan du köpa fälgarna för endast 3426 kronor per fälg.
| Butik | Pris | Länk |
|---|---|---|
| 3 426 kr | Besök BytHjul |
| Märke | OZ |
|---|---|
| Modell | Rally Raid Black |
| Diameter | 17" |
| Fälgbredd | 8" |
| Antal bultar | 5 |
| Cirkeldiameter | 112 |
| Bultcirkel | 5/112 |
| Inpressningsdjup (ET) | 35 mm |
| Navhål | 79 mm |
OZ OZ Rally Raid G.Bronze, 17"-fälg, 8" bredd, 5/112 bultcirkel och ET på 35 mm.
17"-fälg från OZ av modellen OZ Rally Raid G.Bronze. Bultcirkeln är 5/114.3, bredden 17" och ET-måttet 40 mm.
OZ Rally Raid Black är en fälg som kräver en cirkeldiameter på 114.3 och som fästs med 5 bultar. 8" bredd och ET 40.
En 8.5" bred fälg med ett inpressningsdjup på 10 mm. OZ OZ Rally Raid M.Blk är 18" och har en bultcirkel på 5/120.